Czy aktywne kompensatory mocy biernej SVG mają zastosowanie w instalacjach OZE, a szczególnie PV?

15-08-2023

Jednym z istotnych zagadnień związanych z funkcjonowaniem instalacji OZE, a w szczególności fotowoltaicznych (PV), jest zarządzanie mocą bierną. W tym kontekście aktywne kompensatory mocy biernej SVG (Static Var Generator) odgrywają kluczową rolę. 

SVG to urządzenia elektroniczne, które służą do kompensacji mocy biernej w celu poprawy jakości energii elektrycznej dostarczanej przez sieci dystrybucyjne. Są one stosowane nie tylko w tradycyjnych systemach energetycznych, ale coraz częściej również w instalacjach OZE. W energetyce odnawialnej, zwłaszcza w przypadku PV, kompensacja mocy biernej może przyczynić się do znacznego usprawnienia funkcjonowania systemu oraz zmniejszenia strat energii.

Stabilizacja napięcia i ograniczenie oscylacji mocy

Jednym z głównych problemów występujących w instalacjach PV jest niestabilność napięcia oraz oscylacje mocy wywołane przez zmieniające się warunki atmosferyczne, takie jak zachmurzenie czy zmiany nasłonecznienia. W takich sytuacjach aktywne kompensatory mocy biernej SVG mogą stabilizować napięcie oraz ograniczać fluktuacje mocy, co prowadzi do poprawy jakości energii elektrycznej w sieci.

Zwiększenie efektywności energetycznej

Kolejnym aspektem wpływającym na efektywność energetyczną instalacji PV są harmoniczne, które mogą powodować szumy i zakłócenia w sieci, a także wpływać negatywnie na życie i wydajność elementów systemu. SVG są w stanie aktywnie redukować harmoniczne, co przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej systemu oraz przedłużenia żywotności komponentów.

Optymalizacja pracy inwerterów

Inwertery stanowią kluczowy element układów fotowoltaicznych, przetwarzając prąd stały generowany przez panele PV na prąd przemienny, który może być wprowadzony do sieci energetycznej. Optymalna praca inwerterów jest kluczowa dla efektywności całego systemu. Aktywne kompensatory mocy biernej SVG poprawiają działanie inwerterów, co w konsekwencji prowadzi do lepszego wykorzystania energii słonecznej.